Niedziela i święta:
6.00, 7.30, 9.00, 11.00, 15.00, 17.00, 20.30.

Msze w tygodniu: 7.00, 18.00. (w czw. 16.30)

Godziny urzędowania kancelarii parafialnej:
od poniedziałku do piątku (oprócz czwartku) od 15:00 do 17:30.

Biblioteka parafialna czynna;

we wtorki od 8:45 do 10:00 i piątki od 17:00 do 18:00.

Okazja do spowiedzi świętej:

- codziennie przed Mszą św.

- w sobotę od godz. 17.00 do 18.00

 

 

 

 

OGŁOSZENIA

15 NIEDZIELA ZWYKŁA

- Kolekta przeznaczona jest na potrzeby parafii. Bóg zapłać za ofiary.

- Nieszpory o godz. 16.00

PONIEDZIAŁEK – WSPOMNIENIE NMP z Góry Karmel

- Msza święta z nałożeniem szkaplerzy o godz. 18.00

Dzisiejsze wspomnienie zwraca nas ku Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu - z historii proroka Eliasza (1 Krl 17, 1 - 2 Krl 2, 25). W XII wieku po Chrystusie do Europy przybyli, prześladowani przez Turków, duchowi synowie Eliasza, prowadzący życie kontemplacyjne na Karmelu. Również w Europie spotykali się z niechęcią. Jednakże Stolica Apostolska, doceniając wyrzeczenia i umartwienia, jakie podejmowali zakonnicy, ułatwiała zakładanie nowych klasztorów. Szczególnie szybko zakon rozwijał się w Anglii, do czego przyczynił się m.in. wielki czciciel Maryi, św. Szymon Stock, przełożony generalny zakonu karmelitów. Wielokrotnie błagał on Maryję o ratunek dla zakonu. W czasie jednej z modlitw w Cambridge, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r., ujrzał Bożą Rodzicielkę w otoczeniu Aniołów. Podała mu Ona brązową szatę, wypowiadając jednocześnie słowa: Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie
i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.
Szymon Stock z radością przyjął ten dar i nakazał rozpowszechnienie go w całej rodzinie zakonnej, a z czasem również w świecie. W XIV wieku Maryja objawiła się papieżowi Janowi XXII, polecając mu w opiekę "Jej zakon" karmelitański. Obiecała wówczas obfite łaski i zbawienie osobom należącym do zakonu i wiernie wypełniającym śluby. Obiecała również wszystkim, którzy będą nosić szkaplerz, że wybawi ich z czyśćca w pierwszą sobotę po ich śmierci. Cały szereg papieży wypowiedziało się z pochwałami o tej formie czci Najświętszej Maryi i uposażyło to nabożeństwo licznymi odpustami. Wydali oni około 40 encyklik i innych pism urzędowych w tej sprawie.

 

SOBOTA

- Nauki przedślubne o godz. 16.00 w salce parafialnej.

- Nauki przed udzieleniem sakramentu chrztu o godz. 16.30 w salce parafialnej.

 

OKAZJA DO SPOWIEDZI:

- codziennie przed Mszą święta; sobota od godz. 17.00 do godz. 18.00.

 

MSZA ŚWIĘTA W CZASIE URLOPÓW I WAKACJI

Pobyt na urlopie czy wakacjach nie zwalnia nas z obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej.
W tym czasie poza niedzielami obowiązkiem katolika jest także uczestniczyć we Mszy świętej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.
Zaleca się zatem rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

 Przypominamy też o godnym i stosownym stroju. Nie możemy wejść do kościoła w stroju plażowym czy sportowym, nie może też to być strój gorszący. Pod tym adresem strony internetowej możemy znaleźć informacje na temat Kościoła i godzin Mszy świętych za granicą: analizy.biz/mszenawakacjach/index.htm

 

Przypominamy, że poza niedzielami obowiązkiem katolika jest uczestniczyć we Mszach świętych w święta (uroczystości) nakazane, do których należą:

- uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

- uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

- uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

- uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

- uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)

- uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

tworzenie stron webon.pl