Niedziela i święta:
6.00, 7.30, 9.00, 11.00, 15.00, 17.00, 20.30.

Msze w tygodniu: 7.00, 18.00.

(w czw. 16.30)

Godziny urzędowania kancelarii parafialnej:
 poniedziałek, piątek  od 7.30 do 10.00 wtorek, środa od 15:00 do 17:30. czwartek nieczynne.

Okazja do spowiedzi pół godziny przed Mszą świętą. W piątki od godziny 6.30 do godziny 18.00, a w soboty od godziny 17.00

2022-05-21 - Nasze Święto Ogniowe … Nasze Śluby …

Nasze Święto Ogniowe … Nasze Śluby …

 

Żory czynią starania, by Święto Ogniowe – unikalne, uwarunkowane historycznie i kulturowo lokalne święto – wpisane zostało na Krajową listę niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – W tym roku mija 320 lat od pamiętnej daty pożaru w Żorach, stanowiącej genezę obchodów święta.

 

Starania o wpisanie Święta Ogniowego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podejmowane są w przekonaniu, że jest zgodne z wolą mieszkańców Żor, by tak się stało. Święto od wieków jednoczy żorzan wokół idei miasta, które stanowi nasze wspólne dobro, którego przyszłość leży na sercu każdemu z nas, które kochamy i z którego jesteśmy dumni.

 

Formalną stroną działań, tj. przeprowadzeniem niezbędnych w tym procesie konsultacji społecznych i przygotowaniem wniosku zajmie się Muzeum Miejskie w Żorach z pomocą Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i Parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba jest depozytariuszem „Święta Ogniowego”.

 

Pierwsze otwarte konsultacje w tej sprawie odbędą się 25 maja (w środę) o 17.30 w Muzeum (ul. Muzealna 1/2). Zachęcamy Państwa do udziału w konsultacjach, a także składania podpisów na listach poparcia wniosku, które zostaną do niego dołączone.

 

Działaniom tym towarzyszyć będzie szeroka akcja informacyjna, będziemy wdzięczni za każdą pomoc w tym względzie, jak również za pomoc w kompletowaniu materiałów archiwalnych, świadczących o żywotności Święta Ogniowego i przywiązaniu mieszkańców do corocznych jego obchodów.

 

Wszystkie działania prowadzone są zgodnie z konwencją UNESCO i w porozumieniu z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

tworzenie stron webon.pl